مرکز مجازی مهدویت

دعای حضرت امام رضا(ع) برای امام مهدی(عج)

 

مقدمه:

امام باقر و امام صادق(علیهما السلام) تلاش فراوانی برای توسعه و تعمیق اندیشه مهدوی و فرهنگ انتظار در میان شیعیان نمودند و با به جا گذاردن صدها روایت در این زمینه، این اندیشه و فرهنگ را تازگی و طراوت بیشتری بخشیدند، پس از این دو امام بزرگوار و پیش از امام حسن عسکری (علیه السلام) امامی که بیش از همه بر مواریث شیعی در زمینه باور مهدوی و فرهنگ انتظار افزود    و گنجینه‌های گرانبهایی برای امت اسلام به یادگار گذاشت امام رضا(علیه السلام) است. متن زیر به  یکی از دعاهای آن حضرت برای امام زمان(علیه السلام) پرداخته است.

دعای امام رضا(علیه السلام) برای امام زمان(عجل الله تعالی فرجه)

یو نس بن عبدالرحمان از امام رضا (علیه السلام) روایت کرده که آن حضرت به دعا برای صاحب الزمان (علیه السلام) امرمی‌فرمود. یکی از دعاهای ایشان برای آن حضرت چنین بود:«پروردگارا! بر محمّد و خاندانش درود فرست و از دوستت خلیفه ات حجّتت بر خلقت و آن زبانی که معرف توست و گویای حکمت تو و آن چشم بینای تو در میان مخلوقاتت و گواه بر بندگانت... بزرگمرد مجاهد کوشا بنده پناهنده به تو دفاع کن».

«خداوندا! او را از شرّ آنچه آفریدی و پدید آوردی و ایجاد نمودی و پروراندی و تصویر نمودی در امان دار و او را از پیش رو و پشت سر و از راست و چپ و بالا و پایین محافظت فرما آن گونه که هرکه در حفاظت تو باشد ضایع نگردد».

«در وجود او پیامبرت را و وصیّ پیامبرت را و پدرانش را؛ پیشوایانت و ارکان دینت را ‍ که درود تو بر تمامی آنان باد‍ حفظ نما و او را در امانت خودت که هرگز ضایع نگردد و در همسایگی ات که مورد تعرّض قرار نگیرد و در نگهداری و حمایت خودت که مورد ظلم واقع نشود قرار ده».

«خدایا! او را به امان محکمت درامان دار که هرکه در آن قرار گیرد هرگز شکست نخورد و او را درحمایت خودت که هر که در آن باشد ظلم نبیند قرار ده و او را به یاری برترت یاری ده و به قدرتت توانایش کن و فرشتگانت را پشت سر او قرار ده».

«بارالها! دوست دار هرکه او را دوست دارد و دشمن دار هرکه با او بستیزد و زره محکمت را بر او بپوشان و فرشتگانت را گرداگرد او قرار ده».

«پروردگارا! او را به برتر از مقامی که عدالت گسترانِ از پیروان پیامبرانت را به آن مقام رساندی برسان».

«خداوندا! شکاف‌ها را با او پر کن گسستگی‌ها را به او پیوسته دار ظلم را به او بمیران عدالت را نمایان ساز و زمین را به عمر طولا نی اش زینت بخش و او را با یاری تایید کن و با بیم نصرت نما و برای او گشایشی آسان قرار ده و از جانب خودت برای او برهانی قاطع بر دشمنت و دشمنش مقدّر کن».

«بارالها! او را قائم منتظر قرار ده و پیشوایی که به او مانع ظلم می‌شوی و او را با یاری قدرتمند و پیروزی نزدیک توانا کن و او را وارث شرق و غرب جهان که برکتشان دادی قرار ده سنّت پیامبرت را به او زنده کن تا هیچ حقّی را به خاطر ترس از مخلوقی پنهان ندارد یاورش را نیرو ده و دشمنانش را خوار و هرکه با او بستیزد و مکر کند نابود کن».

«بارالها! به دست او ما را به راه هدایت و بزرگ و میانه ای ببر که تندرو به سوی او بازگردد و دنباله رو به آن برسد».

«بارالها! ما را بر فرمانبری او نیرو و بر همراهی او راست بگردان و به متابعت او بر ما منّت گذار و ما را در حزب او که قیام کنندگان به امرت و صبرکنندگان به همراهش وآنان که با خیرخواهی برای او جویای خشنودی اند قرار ده تا این که در روز قیامت ما را در زمره یاوران و پشتیبانان و تقویت کنندگان حکومتش محشور گردانى».

«بارالها! بر محمّد و خاندانش درود فرست و این را از طرف ما برای خودت در حالی که از هر شک و شبهه و خودنمایی و شهرت طلبی بدور باشد قرار ده تا بر غیر از تو بر آن اعتماد نکنیم و قصدی جز تو نداشته باشیم و ما را در جایگاه او وارد کن و در بهشت همراه او قرار ده و ما را در کار او به دلتنگی و خستگی و سستی و پراکندگی مبتلا مساز و ما را از کسانی قرار ده که از آنان برای یاری دینت کمک گرفته وبه آنان ولیّت را عزیزمی‌گردانی و به جای ما گروه دیگری را برنگزین چه این که این کار بر تو آسان و بر ما بسیار گران و دشوار است وتو بر هر کار توانایى».

«بارالها! بر والیان عهدش درود فرست و ایشان را به آرزوهایشان برسان و عمرشان را طولا نی ساز وآنان را یاری ده و برای او آنچه از امر دینت را به آنان نسبت داده ای به نهایت برسان و ما را پشتیبانان آنان و یاوران دینت قرار ده و بر پدران پاکیزه اش و پیشوایان هدایتگر درود فرست». [1][2]

نتیجه:

از آنجا که رفتار ائمه معصومین(علیهم السلام) باید برای همه سرمشق باشد به طوری که در کردار خود پیرو آن بزرگواران باشند. لذا همان گونه که امام رضا(علیه السلام) با دعای خویش عشق و محبت خود نسبت به امام زمان(علیه السلام) را بیان نمودند، ما نیز با دعا برای سلامتی فرج آن حضرت و زمینه سازی برای ظهورش، علاقه و ارادت خود نسبت به آن وجود مقدس را محکم و استوار نماییم.

پی‌نوشت‌ها:

[1]. بحارالا نوار 93 / 330.

[2].انتشار یافته در سایت،  https://www.khabaronline.ir