مرکز مجازی مهدویت

در محضر حضرت آيت ‏الله خامنه‏ اى

فرصتي مغتنم بود كه نسيم وصالش، از خيلي پيش ترها، مشتاقان را طاقت از كف ربوده بود.وقتي كه آقا آمد شور و حالي وصف ناشدني بود! كساني كه عطش سال ها، رمق شان را برده بود، به يكباره خود را در كنار چشمه جوشان و زلال و وادي امن و امان مي ديدند. هيچ زباني را ياراي گفتن و هيچ قلمي را توان نوشتن نبود. سخني از نهان دل بر آمد: ! همين!
آنچه در ادامه مي آيد؛ سخنان روح بخش رهبر معظّم انقلاب، در خانوادهِ يكصد نفري بنياد فرهنگي حضرت مهدي موعود(عج) و شعبه هاي آموزشي، پژوهشي و تبليغي آن با نام در قم و اصفهان است.
پيش از بيانات رهبر معظّم انقلاب، جناب حجه الاسلام والمسلمين قرائتي (بنيان گذار و رياست هيئت امناي بنياد)، به معرّفي اعضاي بنياد و مسئولان مراكز تخصّصي مهدويّت و عملكرد چندين سالهِ اين بنياد و دستاوردهاي آن در زمينه هاي آموزشي، پژوهشي و تبليغي پرداخت.
آنجا كه سخن از آموزش و پژوهش و اشتغال به تحصيل بيش از يكصد نفر در مراكز تخصصي و تصميم به ايجاد مراكزي در ساير شهرستان ها و سرانجام فصلنامهِ انتظار شد، همه شاهد بودند كه لبخندي به نشانهِ رضايت بر چهرهِ نايب مهدي(عج) نشست و همين براي پاسداشت زحمات چند سالهِ همهِ دست اندركاران كافي بود. اللهمّ و سُر نبيّكَ محمداً(ص) بروِ يته واجعلنا من خير اعوانه و انصاره.
بسم اللّه الرّحمن الرّحيم.
خيلي خوش آمديد. عزيزان! اِن شاء اللّه كه خداوند هم شما و هم اين دوستانِ با همّتي را كه دامن همّت به كمر زده اند و اين كار را شروع كرده اند، مشمول لطف و رحمت خود قرار بدهد. بحمداللّه اين كار، كار با بركتي است و معلوم مي شود كه در اين سال هاي كوتاه، پيگيري خوبي صورت گرفته است. ماشاء اللّه، همهِ كارهاي آقاي قرائتي، با همّت و پشتكار همراه است. اِن شاء الله، خدا، به ايشان و نيز به همهِ دوستان ديگري كه هر كدام به نحوي، گوشهِ اين كار را گرفته اند، كمك كند.
ژرف بخشي، مهم ترين وظيفه
برادران عزيز! مسئلهِ مهدويّت، مسئله اي مهم و اساسي است. اثبات مهدويّت، كار بسيار آساني است. اثبات اصل مهدويّت در يك محفل علمي با مخاطباني كه اهل علم و اهل تفكّر و استدلال اند، جزو آسان ترين كارها است. در اين، هيچ ترديدي نيست. ايمان و اعتقاد مردم هم خوب است، منتها تعميق اين ايماني كه مردم به امام زمان،(ارواحنا فداه و عليه الصلاه و السلام)، دارند، كار بسيار ظريفي است. بايد در اين قضيّه، با شيوه هاي هنرمندانهِ تبليغي وارد شد. به نظر من، بخش مهم كار شما، اين است. اگر اين كار با موفقيّت انجام بگيرد و اگر شما بتوانيد اين عشق و محبت و سوز و گدازي را كه مردم ما به طور طبيعي نسبت به حضرت دارند، در سطح عموم مردم، بخصوص جوانان، با يك نگاه عالمانه و آگاهانه همراه كنيد، بركات اين كار، لاتُعدّ و لاتُحصي خواهد شد.
نَف سِ وجود اين پشتوانهِ عظيم، هر انساني را چنان مستحكم مي كند كه مي تواند در همهِ ميدان هاي دشوار، وارد شود.
استحكام دروني، رمز پيروزي
اساس قضاياي دنيا هم همين است. در هر جايي كه شما مي بينيد ملّتي، جمعيّتي، جبهه اي پيروز شده، اساس اش همان استحكام دروني است. ظواهر، جسم، سلاح،... همه، ابزار و وسيله اند، مهم اين است كه آن كسي كه بايد اين ابزار را به كار ببرد، كيست. اگر او يك انسان با اراده، مصمم، آگاه، با روحيه باشد، پيروز مي شود. هر جا هم كه ملّت ها شكست خورده اند، به خاطر ضعف همين بخش از قضيّه است. لذا رسم قدرت مندان دنيا، از قديم اين بوده است. الان هم اين عربده كشي هاي امريكا را مي بينيد. طوري قضايا را تصوير مي كنند كه اين ملّت هاي منطقهِ خاورميانه تصوّر كنند كه ديگر هيچ چاره اي نيست:
در كف شير نر خون خواره اي
غير تسليم و رضا، كو چاره اي؟
يعني، دل او مي خواهد اين طور تصّور شود كه بالاخره يك شير نري هست، غافل از اين كه قضيّه اين طور نيست. اگر دندان و پنجه و يال و كوپال آنان، حقيقي و واقعي بود، لازم نبود اين همه خرج كنند، اين همه سياست كاري به خرج دهند، دغل بازي كنند و فريب دهند. پيدا است كه نمي توانند آن اهدافي را كه خودشان مي خواهند، دنبال كنند. يا بايد به خيانت طرف متكي شوند - مثل اين كه بالاخره معلوم شد كه سران رژيم عراق خيانت كردند - يا بايد به عدم همراهي و همكاري مردم و صاحبان ايمان متكي شوند كه در عراق هم همين اتّفاق افتاد و در افغانستان هم همين طور بود. اين كه امريكاييان آمدند و توانستند، نه چندان دشوار، يك فتح نظامي بكنند، به خاطر اين بود كه از اين ايمان ها و دل هاي محكم و از اين روحيه هاي پولادين، در مقابل شان نبود، والاّ آن جا كه در مقابل شان، [اين روحيهِ قوي] باشد، اين خبرها نيست. اين اعتقاد، درون انسان را اين طور مي سازد و افراد را اين طور مسلّح و مجهّز مي كند.
مهدويّت، ايده اي اميدزا
در هدف گيري و نشانه گرفتن براي دورخيزهاي تاريخي، باز مسئلهِ مهدويّت نقش دارد. ميان آن ملّتي كه براي خودش آينده اي نمي بيند و فكر مي كند كه: ، و آن ملّتي كه مي داند اين مقاومت، ايجاد يك گام بلندبه سمت آن آينده اي است كه خداي متعال وعده داده كه براي بشريّت پيش مي آيد،آن هم نه يك وعدهِ مبهم بلكه يك وعدهِ روشن، فرق هست. رهبر آن ماجرا هم مشخّص است كه چه كسي است. او، حيّ و حاضر و زنده است، و دل او، متصل به ملا اعلا و غيب است. ملّتي كه به چنين چيزي اعتقاد دارد، ببينيد كه براي چه اهدافي دورخيز مي كند و چه طور همت اش بالا مي رود! اين عقيده، عقيدهِ بسيار مهمّي است، كما اين كه انسان خيال مي كند خداي متعال هم اين واقعيّت را با همين تدبير ايجاد كرده كه انسان ها بتوانند با همت و ارادهِ خود و با اين پشت گرميِ محكم، راه ها را طيّ كنند تا اين كه ان شاء الله، آن بزرگوار بيايند و دنيا شروع شود.
ظهور، آغاز تاريخ
من، بارها اين را گفته ام. بعضي خيال مي كنند، حضرت كه آمدند، آخر دنيا است! نه، تازه شروع دنيا و شروع تاريخ بشريّت، آن وقت است! اين مدّتي كه از عمر بشريّت گذشته، چند هزار سالي است كه بشر در اين سنگلاخ ها و در اين بيابان ها و كويرهاي وحشت ناك، همين طور سينه خيز و با زحمت رفته تا خودش را به جادهِ اتوبانِ وسيعِ عريضِ آسفالته برساند و از آن جا زندگي تاريخي خود را تازه شروع كند. آن جاده را حضرت افتتاح مي كنند. حركت تاريخي انسان، آن وقت است. آن وقت است كه استعدادهاي انسان ظهور خواهد كرد. هنوز اين دانشي كه بشر تا امروز پيدا كرده، در مقابل استعدادهايي كه خدا در وجود بشر گذاشته، صفر است. من، شايد يك وقتي گفته باشم و شما شنيده باشيد. دانشمنداني كه در اين رشته هاي علمي متخصّص اند و با همين واقعيت هاي واقعي و علمي سر و كار دارند، اين نظريه را داده اند و اين واقعيّت را كشف كرده اند كه در وجود انسان، [توان هايي است كه هنوز استفاده نشده است.] اگر بشر بتواند پنجاه درصد از استعداد تمركز را مورد استفاده قرار دهد، تمام اين وسائل ارتباطي كه در دنيا هست، بيكاره و بيهوده مي شود! شما، الان، مثلاً با ماهواره يا با تلفن، از اين طرف دنيا با آن طرف دنيا تماس مي گيريد و با يكي حرف مي زنيد، امّا اگر آن پنجاه درصد از نيروي تمركزي كه در شما است، به كار بيفتد، مي توانيد با آن طرف دنيا، بدون اين ارتباطات، تماس بگيريد و با هر كسي كه مي خواهيد، در آن سوي كرهِ زمين حرف بزنيد، فكرتان را بگوييد، فكر او را تحويل بگيريد! اين، نيروي انسان است! ما، اين نيروها را كشف نكرده ايم! از اين قبيل نيروها در وجود بشر زياد است: . اين عالَم اكبر، آن روز بايد بروز پيدا كند، و روز ظهورش، آن وقت است، والاّ اگر حضرت آمدند و دنيا پُر از عدل و داد شد، ولي آن هنگام، آخر عمر بشر باشد و منتظر صوراسرافيل باشيم، اين كه كار نشد! بشر، چند هزار سال با اين زحمت زندگي كند، بعد حضرت بيايند و دنيا را پُر از عدل و داد كنند و بعد هم دنيا تمام شود! وقت ظهور حضرت، دنيا، تازه شروع مي شود! با آمدن حضرت، اوّلِ زندگي بشر، اوّل تاريخ انسان و اوّل رشد و تعالي جوامع بشري به صورت كلان - نه به صورت تك تك كه حالا داريم - تازه شروع خواهد شد.
خوب، ببينيد، اين آينده و چشم انداز زندگي جامعهِ اسلامي و به طور مشخّص، جامعهِ شيعي است كه مشخّصاً مي داند كه آن بزرگوار كيست، پدرش كيست، مادرش كيست و نشانه هاي ارتباط او را با خودش در موارد زيادي حس مي كند يا از ديگران مي شنود.
لزوم تلاش هاي فراوان
اين مقوله، مقولهِ مهمّي است. دربارهِ اين مقوله، هر چه كار كنيد، به جا كرده ايد وخوب است، منتها همان طور كه گفتيم، هنر بزرگ اين است كه بتوانيد اين مقوله را با زبان هنرمندانهِ اثر گذار، به ذهن مخاطبان جوان و دانا و آگاه منتقل كنيد تا اين، جزء وجودشان شود. آن وقت، تحوّل عظيمي در زندگي انسان ها به وجود خواهد آمد.
خداوند، توفيق تان بدهد و اِن شاء اللّه، بركات و توجّهات و نظر لطف و مرحمت آن بزرگوار، شامل حال همهِ شما، بخصوص دوستان و برادراني باشد كه مسئوليتّي قبول كرده اند و فعّاليت هاي ارزش مندي را انجام مي دهند.
والسّلام عليكم ورحمه اللّه.