مرکز مجازی مهدویت

مهديه بلخاب، كانون ياوران مهدي در شمال افغانستان

اين روزها اگر سفري به منطقه بلخاب واقع در شمال افغانستان، داشته باشيم، شاهد مسجد و مهديه حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالي فرجه الشريف بلخاب كه تجلي گاه ملكي و ملكوتي حضرت بقية الله عجل الله تعالي فرجه الشريف براي دل هاي حقيقت جو، خصوصاً شيعيان مظلوم و فراموش شده افغانستان است، خواهيم بود؛ براي آشنايي بيشتر با اين مكان مقدس، شما را به اين سفر معنوي دعوت مي كنيم:

منطقه بلخاب در افغانستان
فرمانداري بلخاب، منطقه اي است شيعه نشين؛ جمعيتي در حدود يكصد هزار نفر از توابع ولايت سرپل افغانستان كه به شهرهاي تاريخي بلخ و مزار شريف قرابت دارد؛ بلخاب، يعني معدن و سرچشمه آب بلخ.
در بلخاب، اقوام گوناگوني زندگي مي كنند: سادات، هزاره و تاجيك؛ سادات اكثراً از نوادگان حضرت ميرسيد علي ولي بن مير سيد جلال الدين حسين بخارائي< مي باشند كه زا نوادگان امام سجاد عليه السلام هستند.[1]
به واسطه زحمات و تلاش علما، كليه مردم بلخاب، شيعه اثني عشري بوده، مقيد و متدين و در كليه ي امور با علما و روحانيت در ارتباطند و به روحانيت اعتقادي راسخ دارند و به همين جهت در روز 24 فروردين 1358شمسي، به رهبري علما و روحانيت و با پشتيباني اقشار مختلف مردم، انقلابي مردمي در منطقه بلخاب آغاز شد كه در اثر انتشار موج اين انقلاب، اساس حكومت كمونيستي خلقي، به سرعت از منطقه پاك شد و سپس موج اين انقلاب، ساير نقاط كشور افغانستان را يكي پس از ديگري فرا گرفت.
اولين حوزه هاي علميه شيعيان افغانستان در بلخاب احداث شد و از ديرباز اين خطه اهل بيت محور، به عنوان يكي از مراكز مهم تشيع مطرح بوده و پرتو فرهنگ ناب اهل بيت: از آنجا به ديگر نواحي منتشر مي شد؛ به همين دليل، در گذشته، آن ساحت به عنوان علماخانه شمال و نجف ثاني در ميان مناطق شيعه مشهور بوده است.

مسجد و مهديه بلخاب
ريشه ها و زمينه هاي ساخت مهديه در كوه برات، به سنت ها و تاريخ معنوي عالم و عارف بالله مرحوم آقاي حاجي دَهنه بلخابي رحمه الله عليه برمي گردد. از سيره هاي مهم ايشان، سنت حسنه انتظار و امام زمان خواهي بود؛ مسجد مقدس صاحب الزمان عجل الله تعالي فرجه الشريف در كوه بُزخان، شاهد شب زنده داري ها، اعتكافات و نيايش اين مرد خدا بود.
آيات عظام حكيم و شاهرودي (رحمت الله عليهم) براي تجليل از شخصيت ايشان مراسم ترحيمي در نجف برگزار مي نمايند كه حضرت امام راحل رحمه الله عليه نيز در آن مراسم شركت مي نمايند.
از سنن زيباي آن مرد خدا، اين بود كه هميشه كتاب هاي مهدوي از جمله نجم الثاقب و مكيال المكارم را نزد خود داشته و در منابر و مجالس خود، از آن ها استفاده مي كرد.
در سال 1361ش، روز نيمه شعبان، مدرسه علميه حضرت آقاي حاجي رحمه الله عليه، پس از يك سال كه بازسازي آن به طول انجاميد، افتتاح شد. در چند صد متري مدرسه، كه شاهراه اصلي بلخاب قرار دارد، در دل كوه برات، تپه زيبايي نظرها را به خود جلب مي كند.
استاد سيد جعفر فاضلي، فرزند گرامي مرحوم حضرت آقاي حاجي رحمه الله عليه در اين باره مي گويد: روز نيمه شعبان، پس از افتتاح مدرسه، در جمع علما و بزرگان گفتيم: آقايان، حال كه جشن امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف را در مدرسه برگزار نموديد، بياييد آن نقطه را كلنگي بزنيم به نام ساختمان پانزده شعبان؛ امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف خانه مي خواهد. اين جا (مدرسه) خانه فرزندان و طلبه هايش، خود ايشان هم خانه مي خواهند (مهديه).
تا پاي كوه رفتيم، پيرمردها پاي رفتن نداشتند، منتظر ماندند و جوان ترها خود را به آن نقطه رساندند. با ذكر پنج صلوات، الله اكبر و يا صاحب الزمان عجل الله تعالي فرجه الشريف كلنگ را به زمين زديم تا جايگاهي باشد براي ياد مهدي حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالي فرجه الشريف.

افتتاح مهديه بلخاب
پس از دو دهه وقفه، به علت ناامني، مهاجرت و موارد ديگر، خاكبرداري محل مهديه از سال 1381ش، شروع شد و به رغم مشكلات و محدوديتهاي جاري در منطقه و كشور، با عنايت خود حضرت، در بهار سال 1386 شمسي، در قالب مراسم و همايشي باشكوه، افتتاح گرديد؛ گفتني است، از آغاز خاكبرداري تا زمان احداث ـ در اين چند سال، معتقدين به امامت و ولايت و عشاقان حضرت حجت عجل الله تعالي فرجه الشريف، از نواحي گوناگون در محل مهديه حضور مخلصانه داشته اند و با تقديم اشك و اخلاص و توسل به آن ساحت عظمي، بيماران و گرفتاران زيادي، حاجت روا شده اند. قابل ذكر است، بخشي از هزينه هاي احداث مهديه بلخاب را حضرت آيت الله امامي كاشاني ـ امام جمعه محترم تهران ـ مساعدت نموده اند. هم اكنون، به همت آيت الله فاضلي و مؤمنين محل، فاز دوم مهديه، در حال احداث است.
بيش از دو دهه جنگ و ناامني، در شرايطي كه كشور به اشغال غربي ها درآمده و تمامي ارزش ها و اعتقادات ديني مردم مورد هجمه قرار مي گيرد، در اين شرايط حساس تاريخ، تنها و تنها يك راه براي بشر باقي مانده و آن گام نهادن در جاده انتظار و منجي خواهي است، چرا، حضرت بقية الله، تنها راه، تنها تكيه گاه اميد، و رمز بقاء تشيع است. شيعيان افغانستان و بلخاب نيز همگام با قافله دنيا كه روز به روز، رهرو مسير انتظار مي شوند، بيش از پيش متوجه فرهنگ ناب انتظار و مهدويت شده اند؛ و به ياد حضرت و به عشق ايشان، به مقدار توان خود تلاش مي کنند.

___________________
[1]. در سال 1353، نسب نامه سادات بلخاب توسط مرحوم استاد حاج مدرس فاضل به تأييد آيت الله العظمي مرعشي نجفي رسيده است.

پدیدآونده:س.ح . حاجي زاده بلخابي