مرکز مجازی مهدویت
دوشنبه 4 تیر 1397

ويروس پس زدگي

در حالي كه دارد از گرسنگي، غزل خدا حافظي را مي خواند و اطرافيان مجبور مي شوند با ترفندهاي گوناگون، توفيق اجباريِ غذا خوردن را براي او ايجاد كنند! امروزه هم اين حرف كه بايد عطش فلان بحث را در مردم ايجاد كرد و احساس نياز بوجود آورد و خلاصه حكايت آب كم جوي، تشنگي آور به دست ، آنقدر فراگير است كه خداوند بزرگ و حكيم هم از اين مطلب نگذشته است و علت طغيان و سركشي انسان را بي نيازي و درمان آن را توجه و افروختن حس نياز به خدا بر شمرده است.[1]
نه! لطفاً نفرماييد كه اين حرف، مربوط به جاهلان و بي خبران است كه در اثر کم اطلاعي، نياز خود به معنويت و اطاعت خدا را درك نمي كنند و بر طبل تو خالي خود مي كوبند، زيرا شيطان اولين كسي بود كه بعد از هزاران سال عبادت، احساس بي نيازي كرد و در برابر فرمان اِلاهي ايستاد و سجده اي كه مي توانست باعث تربيت او شود را كنار گذاشت و مجبور شد بجاي آن، طمع پيروي ديگران را هميشه همراه خود داشته باشد و هميشة تاريخ، در حسرت کشاندن ديگران، به دنبال خود باشد؛ همو كه مي توانست با آن سابقه طولاني در عبارت، ديگران را در حسرت رسيدن به خود، بگذارد.
اين ويروس پس زدگي كه اتفاقاً بايد گفت معمولاً بين عابدان و انسانهاي مثبت و مؤمن، رشد و نمو كرده، در طول تاريخ، جمعي را در برابر پيامبران و اولياي الاهي قرار داده است، همان عابدان و كاهنان و مقدس مآبان ظاهر بيني كه در برابر حضرت موسي عليه السلام و بعدها در برابر حضرت عيسي عليه السلام ايستادند.
اين ويروس كهنه كار، دوران جهش و تكميل چرخه ژنتيكي خود را طي كرد تا آنجا كه عهد كنندگان غدير را، در صفين و جمل، مقابل ولايت امير المؤمنين عليه السلام و دعوت کنندگان از امام حسين عليه السلام را در مقابل ايشان قرار داد. اينان تصور كردند كه بدون ولايت اهل بيت: هم مي شود جامعه اي آرماني و آرام و ديني داشت، شايد حداقل گروهي از مردم كوفه در مرحله حادّ و پس زدگي قرار داشتند كه با آنهمه كرامات و عنايات و علم و عظمتي كه در اهل بيت: ديده و از نزديك لمس كرده بودند، راه موفقيت خود را در جدايي از آنها تصور كردند و چه بد حكم كردند.
جالب و يا دردناك تر آنكه در زمان ظهور هم، لشكر حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف به سوي كوفه رهسپار مي شود و چند هزار نفر مجهز به سلاح كه حتي قاريان قرآن و دانشمندان ديني و عابدان در بين آنها هستند در برابر ايشان مي ايستند و همگي يك صدا فرياد مي زنند: اي فرزند فاطمه8! از همان راهي كه آمده اي باز گرد، زيرا به تو نيازي نداريم .[2]
و اين بيماران آخر الزماني چقدر بدن تب زده بيمارشان، شبيه مردمي است كه با وجود اينکه مي دانستند امام حسين عليه السلام فرزند علي بن ابي طالب عليه السلام است، گفتند هر چند تو گناهي نداري ولي از روي خشم و غضبي كه با علي داشتيم با تو مي جنگيم[3] و دردناك تر آنكه شهر مكه، يعني همان جايي كه با قدمهاي ولايت، از بتها و بت پرستي پاك شد و به همت رنجهاي بي پايان امير المؤمنين عليه السلام به روي اسلام، رفاه، تمدن و پيشرفت بوسيله آنها تمدن اسلامي پايه گذاري شد، چنان به ويروس مقاوم شده پس زدگي گرفتار مي شود كه نماينده امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف را در آنجا و آنهم بين رکن و مقام به شهادت مي رسانند و حضرت به ياران خود مي فرمايد: من به شما گفتم كه اهل مكه ما را نمي خواهند .[4]
چرا اينگونه نباشد در جايي كه مردم مكه، در زماني که امام حسين عليه السلام به آنجا رفتند، ايشان را حمايت ننمودند و به همان حج و عبادات ظاهري خود، دلخوش كردند و حتي كوفيان هم، نماينده امام را تنها گذاشتند تا وي به شهادت رسيد و با زبان بي زباني گفتند كه به شما نيازي نداريم و خودمان عاقلانه و با ريش سفيدي بزرگان كوفه و ساخت و پاخت با دشمنان امام حسين عليه السلام، كارها را درست مي كنيم!
اما سخن در حال و گذشته نيست؛ مگر نه اين است كه سالها و قرنها بر ما گذشت و طاعونها و وباهاي مختلفي آمدند و رفتند و بعد از اين هم احتمال انواع بيماريهاي پيشرفته وجود دارد؛ حالا هم که همه ما فعلاً به فكر آنفلوانزاي جديد هستيم! اما كمي و فقط كمي لازم است به فكر واكسن بيماري پس زدگي از ولايت باشيم، اشكها و گريه هاي حسيني، توانست آموزه هاي يزيدي طاغوت را به موزه ببرد، چرا نتواند همان اشكها و هيئت ها و دسته ها، اتحاد ولايي را به مردم و نخبگان ما برگرداند؟ مگر سينه زني ها و روضه ها نبود كه ما را عاشق امام خميني; كرد و باعث شد، دست رد بر سينه بيگانگان بزنيم و خود را از دامان گروهكهاي منحرف داخلي برهانيم و تنها بر ريسمان محكم ولايت بايستيم و ايستادگي كنيم؛ احساس نياز واقعي ما به ظهور و عطش چشمه سار ولايت مهدي فاطمه8 باعث شد، دفاع مقدس ما سرشار از عنايت آشكار و پنهان حضرت حجّت عجل الله تعالي فرجه الشريف شود كه همگي به آن معترفيم و امام راحل نيز بارها فرمودند: كه دست عنايت الاهي و هدايتهاي حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف را در جريان انقلاب ديديم.
مگر نگفتيم اگر آه تو از جنس نياز است که در باغ شهادت باز، باز است .[5] چيزي عوض نشده! باور كنيم، سيل خروشان منتظران ظهور و عاشقان ولايت، در جريان است و پس زده ها را به كنار مي برد و اگر ريشه اي هم پيدا كرده باشند، با موج قدرتمند خود، آنها را ريشه كَن مي نمايد.
فقط حرف همان است كه از اول گفتيم و مي گوييم: خود را عقل كل ندانيم و عقل كل را همان ولي الله اعظم، امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف بدانيم كه پشتوانه و پشتيبان ولايت فقيه است. ما همانهائيم كه چشممان به دهان مبارك امام راحل بود، چون مي دانستيم كه خواسته امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف از زبان مبارك ايشان صادر مي شود. با تمام تخصصها و فنون علمي و نظامي و مديريتي كه برخي از ما داشتند بازهم اشارت امام را كافي مي دانستيم، چون اشارت امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف را در آينده آن مي ديديم.
حالا هم درد، همان است و درمان هم، همان! راه امام هم عوض نشده، خط امام، خط ولايت فقيه در هر زمان است. اين است توصيه همة بهداشت ياران سلامت معنوي به پس زدگان: بي عشق خميني نتوان عاشق مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف شد و ما به راه خميني; بمانيم يا علي گفته ايم و همانيم .

______________________________
[1] . آيات 6 و 7 سوره علق: كَلاّ إِنَّ اْلإِنْسانَ لَيَطْغى،أَنْ رَآهُ اسْتَغْنى، همانا انسان طغيان مي كند(وقتي) كه ببيند بي نياز است (احساس بي نيازي كند).
[2] . كلهم يقولون: يابن فاطمة ارجع لاحاجة لنافيك... دلائل الامامه ص241، كتاب الغيبه، شيخ طوسي ص 283.
[3] . اثبات الهداة شيخ حرّ عاملي، ج3، ص 516.
[4] . الا أخبرکم ان اهل مكة لايريدوننا ، بحارالانوار، ج 52، ص 307.
[5] . و نيز اشاره به روايت امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف : انا غير مهملين لمراعاتكم و لاناسين لذكركم و لولا ذللك لنزل بكم اللأواء و اصطلمکم الاعداء؛ ما شما را رها نكرده ايم و شما را فراموش نمي كنيم، و اگر اينطور نبود، دردها و بيماريها بر شما فرود مي آمد و دشمنان شما را پايمال مي كردند .

پدیدآونده: دکتر محمد جواد اسحاقیان درچه