Array ( [0] => Array ( [id] => 511 [articleid] => 682 [tagid] => 511 [title] => غرب و مهدویت ) [1] => Array ( [id] => 880 [articleid] => 682 [tagid] => 880 [title] => بازی ها ) [2] => Array ( [id] => 898 [articleid] => 682 [tagid] => 898 [title] => آمریکا ) [3] => Array ( [id] => 429 [articleid] => 682 [tagid] => 429 [title] => آخر الزمان ) ) مرکز مجازی مهدویت

سربازان مسيح

مقدمه:

یکی از اصول مشترک بین تمام ادیان الهی و اساطیر باستانی اقوام مختلف، مبحث منجی موعود و آخر الزمان می باشد. همانکسی که شیعیان او را مهدی ،مسیحیان او را عیسی، زرتشتیان او را سوشیانت وقوم‌های دیگر او را با نام‌های دیگر می‌خوانند.

تمامي منتظران ظهور به مرحله‌اي معتقدند كه يك ضد منجي كه عصاره تمام شرارت‌هاست و تمامي نيروهاي شيطاني را به همراه دارد، مهمترين مانع منجي موعود است.

در نبرد نهايي ميان اين نور و ظلمت كه جنگي بسيار بزرگ و خونين است، منجي موعود به همراه يارانش به كمك امدادهاي الهي بر لشكريان شيطان پيروز مي‌شوند.سربازان و ياران منجي، انسان‌هايي با ايمان و نيرومند هستند كه خود را از قبل براي چنين روزي آماده كرده‌اند. در نوشتار پیش رو مباحثی پیرامون انواع منجیان آخرالزمانی در بازی‌های رایانه‌ای مطرح گشته است.

آمريكا، نماينده خدا!

كشيش پت رابرتسون (pat robertson) از رهبران صهيونسيم مسيحي مي‌گويد: اكنون آمريكا نماينده خداست در روي زمين، براي ظهور مسيح

آري به اعتقاد آنان، رهبران آمريكا پيامبران معصومي هستند كه به دنياي پر از گناه فرستاده شده‌اند تا جهان را به سر منزل مقصود برسانند. جرج بوش اول روز 6 مارس (1992) در نشست مشترك سنا و مجلس نمايندگان كنگره آمريكا (كه بي شباهت به سخنراني جرج بوش دوم در 20 مارس (2001) نبود)، خطابه معروفي ايراد كرد كه ضمن آن سياست نظم نوين جهاني را اعلام كرد؛ سياستي كه طبق آن نمي‌توان پذيرفت گوشه‌اي از كره زمين از اصول آمريكايي در مورد آزادي‌هاي فردي و حكومت دمكراتيك معاف باشد. در اين نظم نوين جهاني، به قول فوكوياما، تئوري پرداز پايان تاريخ، اسلام درياي فاشيستي است براي شناي تروريست‌ها!

و يا به قول توماس فردمن، تحليلگر سياسي آمريكايي، اسلام بزرگترين دشمن غرب است، و جنگ با اين دشمن تنها با ارتش ممكن نيست بلكه بايد در مدارس، كليساها، مساجد و معابد به رويارويي با آن پرداخت. هم اكنون سيل محصولات فرهنگي غرب براي تحقق بخشيدن به آرمان فوق، راهي بازارهاي كشورهاي مسلمان شده، محصولاتي كه پس از استفاده از آن‌ها، شخص از هويت و فرهنگ خود دلزده مي‌شود، آمريكا را به عنوان امپراطور صالح دنياي جديد مي‌پذيرد و او را عصاره نيروهاي خير عالم تصور مي‌كند.

يكي از اين محصولات فرهنگي كه بسيار نيز تاثير گذار است بازي‌هاي رايانه‌اي هستند كه بيش از همه سرمايه‌هاي اجتماعي جهان اسلام را هدف گرفته‌اند. در اين بازي‌ها، آمريكا مدينه فاضله و آرمان شهر مهر، رفاه، صلح و امنيت معرفي مي‌شود و نظام فرهنگي آن تنها سيستمي معرفي مي‌شود كه جهان را از خطرات گوناگون حفظ مي‌كند. تفكّر حاكم بر اين بازي‌ها نشأت گرفته از منجيان متنوع آخر الزمان است كه هر كدام داراي ويژگي‌هاي منحصر به فرد خود مي‌باشند. ما در اين مقاله به برخي از انواع آن اشاره مي‌كنيم:

آخر الزمان تكنولوژيك

در آخر الزمان تكنولوژيكي، ربات‌ها و ساخته‌هاي دست بشر به مرحله اي از تكامل و هوش مي‌رسند كه عليه انسان‌ها دست به شورش زده و قصد نابودي نسل بشر را دارند. انسان‌ها كه توانايي مبارزه با آن‌ها را ندارند، در اين زمان با كمك يك منجي شجاع كه داراي قدرت عشق و ايمان است (خصيصه‌اي كه ماشين‌ها از آن بي بهره‌اند)به مبارزه بر مي‌خيزند و پس از نبردهاي طولاني وسخت، نسل بشر را نجات مي‌دهند. مثلا شما در بازي ماتريكس، به يك گروه از آرمان شهري به نام زايان بر مي‌خوريد كه وظيفه نجات جهان از دست انسان نما ها را بر عهده مي‌گيرند ودرحين بازي با شجاعت بي نظير خود، جهان را از دست ماشين‌هاي ديو صفت نجات مي‌دهند.

آخر الزمان طبيعي

طبيعت سر به شورش برمي‌دارد و بشر را با حربه هايي مانند زلزله، گرد باد، طوفان، آتشفشان، سيل و... تهديد مي‌كند و يا دخالت‌هاي بي جاي انسان در ساختارهاي ژنتيك باعث پيدايش غولها و حيوانات ناشناخته عظيم الجثه اي مي‌شود.به عنوان مثال در بازي جزيره سايه‌ها، شما براي نجات بشريت از دست آلن و اوبد كه پدر دانشمند خود را كشته‌اند و قصد دارند به وسيله تحقيقات ژنتيكي او بر جهان مسلط شده و دنيا را با نتايج شگفت انگيز آن تحقيقات نابود سازند، وارد جزيره سايه‌ها مي‌شويد.

آخر الزمان تخيّلي

در آخر الزمان تخيلي، موجودات ناشناخته فضايي، زمين و نسل بشريت را به مخاطره انداخته و اين بار يك منجي بسيار دانا با قدرت ماوراء طبيعي، به مبارزه با اين موجودات مي‌پردازد. در بازي سامِ ماجراجو، شما به عنوان يك منجي در نقش سام استون ظاهر مي‌شويد. سام به خاطر شجاعت فوق العاده اش در مبارزه با اين موجودات به قهرماني تبديل شده، به كمك ماشين زمان به گذشته بر مي‌گردد تا جنگ بر عليه اين ياغيان را به نفع بشريت تمام كند.

آخر الزمان اسطوره‌اي

در آخر الزمان اسطوره‌اي، يك ضد منجي از دل افسانه‌ها و اسطوره‌هاي باستاني، پا به دنياي ما گذاشته و قصد نابودي بشر را دارد كه در اين حال با ظهور يك منجي آگاه به دنياي اين اسطوره‌هاي مجهز به جادو و سحر مبارزه شكل مي‌گيرد. يكي ديگر از ايده‌هاي حاكم بر بازيهاي رايانهاي جنگ هسته‌اي است كه از آن با عنوان آرماگدون(armageddon) يا نبرد نهايي حق عليه باطل ياد مي‌شود. در اين مبارزه، استفاده از سلاح اتمي غير قابل اجتناب است و ظهور حضرت مسيح بدون وقوع اين حادثه ممكن نخواهد بود. در بازي‌هاي مختلف به اين پديده پرداخته شده‌است. بعنوان مثال شما در بازي مأمور مخفي2، در نقش كيت آرچر، يك جاسوس خبره ظاهر مي‌شويد كه مي‌بايد از وقوع جنگ هسته‌اي و نابودي نسل بشر توسط تروريست‌ها جلوگيري كنيد.

آخر الزمان ديني

در اين ميان، آخر الزمان ديني مورد توجه خاص قرار گرفته‌است. در اين آخرالزمان، انسان‌هاي شيطان صفت در قالب گروه‌هاي تروريستي قصد به دست گرفتن قدرت و نابودي تمامي عناصر پاك و خدايي را دارند و شما به عنوان منجي در نقش جاسوس خبره و با ايمان و يا سربازان ماهر و معتقد (عمدتا سربازاني از ارتش آمريكا و انگليس) به عنوان پليس صلح جهاني ظاهر شده و به مبارزه با دشمنان بشريت مي‌پردازيد؛ خواه اين دشمن قبلا در زمين به جنايت پرداخته و شما مجددا به مبارزه با آن مي‌پردازيد و خواه دشمناني كه در آينده پا به عرصه جهان خواهند گذاشت.

در اين بازي‌ها، نظام غرب به عنوان منجي و مخالفين آنان، به عنوان تروريست‌ها و وحشت آفرينان معرفي مي‌گردند؛ نظير: در بازي اسلحه مرگبار، شما در نقش يك گروه ضد تروريستي، بايد 11 ماموريت مختلف و پر هيجان را پشت سر بگذاريد و در طي عمليات علاوه بر ناكام گذاشتن تروريست‌ها در فعاليت‌هايشان اسناد و مدارك مختلفي جمع آوري كنيد و به برنامه‌هاي آينده تروريست‌ها پي ببريد و در ضمن بايد گروگان‌ها را نجات دهيد هر گونه خطايي باعث به خطر افتادن جان گروگان‌ها مي‌شود.

در بازي گروه ضربت، در سال( 2008) بايد به مبارزه با ميهن پرستان افراطي مسكو برويد. قصد آن‌ها تأسيس مجدد امپراطوري اتحاد جماهير شوروي است. تاجيكستان، اوكراين، بلاروس و ديگر كشورهاي استقلال يافته يكي پس از ديگري در شُرُف پيوستن به اين امپراطوري هستند، شما كماندوهاي دلاوري هستيد كه خود را گروه ضربت مي‌ناميد. و در بازي معروف بازگشت به قلعه ولفن اشتاين مجددا به مبارزه با نازي‌ها مي‌رويد.

در اين بازي تعدادي از فرماندهان ارشد اس. اس از جمله هيملر (فرمانده كل نيروهاي اس.اس) قصد دارند تا با توسل به تكنولوژي پيشرفته و استفاده از قدرت‌هاي مافوق طبيعي به جنگ عليه بشريت بيايند و شما در نقش مأموراني از ستاد ضد اطلاعات ارتش بايد از اجراي اهداف فوق جلوگيري كنيد و جهان را از نابودي نجات دهيد. ويا در بازي call of duty ، شما در نقش سربازان انگليسي، آمريكايي و روسي آموزش مي‌بينيد و براي مبارزه با آلماني‌ها به منطقه اعزام مي‌شويد و پس از طي كردن مراحل مختلف، وارد برلين پايتخت آلمان شده و بايد پرچم آزادي را بالاي ساختمان‌ها به اهتزاز در آوريد.

علاوه بر بازي‌هاي ذكر شده كه به دشمنان بشريت در گذشته يا آينده پرداخت شده‌است، غرب سعي دارد، سياست‌هاي تجاوزگرانه كنوني خود را در عرصه بين الملل توجيه كند؛ شعارهايي همچون مبارزه با تروريسم بين المللي، مبارزه با گروه‌هاي تروريستي همچون القاعده و يا مبارزه با ديكتاتورهاي جهان همچون صدام و... اين روند پس از 11 سپتامبر با شتاب بيشتري پيگيري شد.

بعنوان مثال در بازي نيروي دلتا (DELTA FORCE) شما بعنوان يك گروه ضد تروريستي مأمور مي‌شويد تا با تروريست‌ها در هر كجاي دنيا كه از سوي آمريكا معرفي مي‌شوند، مبارزه كنيد در قسمتي از اين بازي شما وقتي وارد اردوگاه تروريست‌ها مي‌شويد، تصوير شيخ ياسين، رهبر حماس (كه چندي پيش به دست دولت تروريستي اسراييل به شهادت رسيد) را بر ديوار مي‌بينيد.

از بازي‌هاي ديگري كه در اين زمينه مي‌توان به آن اشاره كرد بازي جنگ ژنرال‌ها و طوفان صحرا مي‌باشد.

در جنگ ژنرال‌ها (GENERALS)، شما به عنوان سربازان آمريكايي مأموريت مبارزه و سركوب تروريست‌ها و دشمنان بشريت را داريد شما به عراق براي مبارزه با رژيم صدام رفته يا به افغانستان (مزار شريف) براي مبارزه با گروه القاعده مي‌رويد. نكات جالب توجهي در اين بازي به چشم مي‌خورد؛ مثلا در ابتداي بازي فيلمي پخش مي‌شود كه هواپيما و هلي كوپترهاي آمريكايي در حال گشت زني، توسط دشمن مورد حمله قرار مي‌گيرند و سقوط مي‌كنند، پس از آن شما وظيفه داريد متجاوزان را سركوب كنيد اين بازي نشان مي‌دهد كه هيچگاه آمريكا اولين گلوله را شليك نمي‌كند و فقط براي دفاع از خود دست به تجاوز و حمله مي‌زند.

همچنين در عمليات تروريست‌ها به هر نحو ممكن از نمادها و سمبل‌هاي اسلامي استفاده شده و به كسي كه اين بازي را انجام مي‌دهد، القا مي‌شود كه اسلام علت اين خشونت‌ها است: در عراق نيروهاي صدام در جلوي مسجد استقرار دارند و در مزار شريف مناره‌هاي مسجد ديده مي‌شود.

نتیجه:

با مطالب عنوان شده ديگر نمي‌توان به بازي‌هاي رايانه‌اي تنها به عنوان ابزار جذاب براي تفريح و سرگرمي كودكان نگاه كرد بلكه بايد به آن‌ها از ديد دشمنان تفكر اسلامي نگريست و در مقابل با توليد جانشين‌هاي مناسب براي اينگونه بازي‌ها با توجه به منابع ارزشمند و عميق مذهبي و ملي به مبارزه با اين تجاوز پرداخت. بايد توليدات فرهنگي و تفريحي ما با نگاه به ارزش‌هاي ملي فرهنگي و مذهبي، عرضه شده و در دست كودكان و نوجوانان مسلمان قرار گيرند.

آيا زمان آن نرسيده تا با منابع غني ملي، باستاني ايران، بازي‌هايي همچون رستم و سهراب توليد شوند؟ يا با نگاهي به 8 سال دفاع مقدس، بازيهايي با محتوي عمليات‌ها براي زنده نگه داشتن تاريخ جنگ، بازي‌هايي همچون حماسه خرمشهر و... توليد شوند. يا بازي‌هايي با موضوع انتفاضه براي بيان جنايت‌هاي رژيم غاصب صهيونيستي و فداكاري‌هاي مسلمانان توليد و به بازار عرضه شوند.[1]

پی‌نوشت:

[1]. انتشار یافته در سایت؛ https://library.tebyan.net.و سایت؛ https://library.tebyan.net/fa.

پدید آورنده: مهندس مهدي حق وردي طاقانکي