مرکز مجازی مهدویت
دوشنبه 4 تیر 1397

راه‌هاي مقابله با فعاليت‌هاي ضد مهدوي در فضاي مجازي

پس از آن بود که انديشه ها و مکاتب گوناگون از اين بستر، جهت ارائه مطالب مورد نظر خويش بهره بردند و چندي نگذشت که فضاي مجازي، بستري براي تقابل و جنگ همه جانبه انديشه ها گشت. از آنجا که مذهب حقه تشيع ـ به طور عام ـ و عقيده مهدويت ـ به طور خاص ـ مخالف همه مکاتب و انگاره هاي انحرافي جهان است، هجمه اي همه جانبه عليه اسلام و تشيع و به طور خاص، انديشه و دکترين مهدويت در عرصه اينترنت به راه افتاد.
اين مقاله در صدد است به بررسي برخي از شيوه هاي مقابله دشمن با فرهنگ مهدوي در عرصه اينترنت و وب بپردازد. در پايان نيز پيشنهاداتي در مورد شيوه مقابله با اين حرکات دشمن ارائه خواهد شد.

هجمه هاي مجازي دشمنان
سايت ها به دو صورت مستقيم و غير مستقيم، در برابر فرهنگ صحيح مهدويت، موضع مي گيرند و مطلب مي نگارند. منظور از مقابله غير مستقيم، تقابل با فرهنگ مهدوي از طريق نفي اصول و پايه هاي اسلام و مذهب شيعه دوازده امامي است؛ که در حقيقت، پشتوانه و تثبيت کننده اين تفکر هستند. از اين نمونه سايت ها مي توان به سايت هاي ضد خدا، ضد مذهب تشيع، فرقه هاي ضالّه و گمراه کننده و حتي سايت هاي ضد اخلاقي و سرگرم کننده اشاره نمود. مقابله مستقيم هم به تقابلي اطلاق مي شود که هدف آن، مستقيماً معارضه با تفکر مهدوي است که هم در سايت هاي مذکور و هم در سايت هاي خاص به صورت صريح يا ضمني ديده مي شود. براي نمونه به سه دسته از اين پايگاه هاي اينترنتي اشاره مي شود:
ـ سايت هاي وهابيت: وهابيت ـ به دليل پشتيباني مالي و سياسي وسيعي که از آن مي شود ـ بيشترين هجوم خود را، نه به کافران و مشرکان، بلکه به فرهنگ اصيل شيعه وارد مي آورد. شبهات مرتبط با مهدويت در تيراژ وسيع و در قالب کتاب، نشريه، لوح فشرده و... توسط وهابيون در مناطق شيعه نشين توزيع مي گردد. سايت هاي وهابيت به شکل هاي مختلف و به زبان هاي گوناگون، بنيان و اصول مذهب شيعه را مورد هجمه سنگين خود قرار داده اند. جالب آن است که بسياري از اين سايت ها، بخش فارسي بسيار قوي اي دارند و از فروم هاي1 عمومي خوبي برخوردارند. در اين سايت ها، بحث هاي چندجانبه و به ظاهر، بي طرفانه صورت مي گيرد؛ ولي به هنگام جمع بندي، اعتقادات وهابيت ختم مي شود و نظرات مخالف، يا سانسور شده و يا در حاشيه قرار مي گيرند.2 به نمونه زير در يکي از اين سايت ها دقت کنيد:
كتاب هاي متقدّم شيعه در قرن هاي سوم، چهارم و پنجم هجري، بر خيالاتي و افتراضي بودن امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف اتفاق نظر دارند. همه آقايان «المرتضي» و «النعماني» و ديگران مي گويند كه «ما با دليل هاي عقلي، وجود اين انسان را فرض مي كنيم و هيچ دليل و برهان تاريخي و علمي درستي بر وجود او نداريم». فرضيه امامت الهي كه بر پايه عصمت و غيبت او بنا نهاده شده، نظريه سياسي اهل بيت عليهم السلام نيست. اين تئوري، ساخته و پرداخته متكلّمين بوده و به زور و بهتان به اهل بيت عليهم السلام ، نسبت داده شده است».3
ـ سايت هاي بهائيت: بهائيت ـ که سابقه تشکيل حدوداً 150 ساله اي دارد ـ با کمک انگليس، اسرائيل و صهيونيست ها توانسته است از نظر مادي و تبليغاتي، پيشرفت زيادي نمايد. اين فرقه ـ که از نظر عقيدتي و اخلاقي، مشکلات بسياري دارد ـ جهت جذب هم کيش از روش هاي جذاب و جديدي بهره مي گيرد که توجه به آنها براي برنامه ريزان فرهنگي، امري لازم و ضروري است. اساساً بهائيت از برداشت ناصحيح از آموزة مهدويت ريشه گرفته و به وجود آمده است؛ لذا مي بايست توجه ويژه اي به موضع گيري اين فرقه در قبال آموزة مهدويت داشته باشيم. خوب است به نمونه اي از تهاجمات اين فرقه در برابر تفکر مهدوي که در سايت ها منتشر شده اشاره اي کنيم:4
«در قسمتي از برنامه که به بحث در مورد مدعيان اختصاص داشت، مهمان برنامه... با زدن تهمت ديوانگي و جنون به آن حضرت (سيد علي محمد باب)، به تکرار ادعاهاي واهي پرداختند. ايشان با قرار دادن حضرت باب در زمره مدعيان دروغين مهدويت، اين نکته مهم را فراموش کردند که ايشان، مدعي مهدويت نبودند؛ بلکه خود مهدي موعود اسلام و پيامبري راستين بودند ... نکته بسيار جالب ديگر در سخنان همين مهمان محترم، صحبت از مکان ظهور مهدي بود که در روايات، مشرق ذکر شده و بنا به تعبير خود ايشان، مقصود علي الخصوص ايران مي باشد. همچنين بايد از حديثي ياد کنم که باز همين مهمان ذکر کردند از امام صادق عليه السلام ؛ بدين مضمون که گروهي در آخرالزمان قيام مي کنند که حقشان داده نمي شود؛ باز قيام مي کنند و کشته هاي اين ها شهيد هستند. تاريخ، قيام بابيان را خوب به ياد مي آورد و به درستي که حق ايشان را ندادند و چه خون ها که از ايشان نريختند و الحق و الانصاف که آنها شهيد شدند».5
ـ سايت هاي عرضه کننده تفکرات غلط درباره مهدويت: اين گونه سايت ها ـ که آگاهانه يا ناخودآگاه به رواج برداشت ناصحيح خود از فرهنگ مهدوي مي پردازند و در اين زمينه از تعلقات شيعيان به مهدي موعود عجل الله تعالي فرجه الشريف بهره مي گيرند ـ به دسته هاي مختلفي تقسيم مي شوند.
در دسته اي از اين سايت ها ـ که حاوي تفکرات انجمن حجتيه و مشابه آن است ـ هرگونه برخورد با حکومت هاي ظالم و يا برداشت سياسي از اسلام را تا ظهور حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف ممنوع مي دانند. اين طرز تفکر ـ که از قضا بسيار مورد توجه استعمار هم قرار گرفته است ـ در برخي نوشته هاي اينترنتي هم ديده مي شود.
دسته دوم، در بردارنده شيوه هاي غلط ارتباط با حضرت و تبليغ وسيع ملاقات ها، مشاهدات، کرامت ها، خواب ها و موارد ديگر است که تأثير مخرب اين برداشت ها، در صورت نبود پشتوانه صحيح عقيدتي، قابل اغماض نيست. يادمان نمي رود که هر از چندگاهي، مکاني به واسطه ادعاي حضور حضرت در آنجا، مورد بهره برداري عده اي قرار مي گيرد و حتي براي آن، سايت هم ساخته مي شود و پس از بررسي، فريب و دروغ عاملان آن آشکار مي گردد.
دسته سوم شامل سايت هايي است که بدون ارائه بحث هاي تخصصي حديثي و علمي، به تطبيق شرايط کنوني با شرايط هنگام ظهور مي پردازند و زماني را براي ظهور مشخص مي کنند. زيان هاي اين گفتارها در سلب اطمينان مردم، بر کسي پوشيده نيست. بايد توجه داشت که بسياري از مطالب ذکر شده در بالا، به صورت وبلاگي ـ که گستره اي رايگان دارد و قابل نظارت هم نيست ـ در حال انتشار و ارائه است.6
ـ سايت هاي روشنفکران غرب زده: نويسندگان اين مقالات ـ که متأسفانه مورد توجه بسياري از دانشجويان هم قرار مي گيرند ـ مطالب غيرصحيح خود را به طور مستقيم (مثلاً با نوشتار) و غير مستقيم (مثلاً از طريق مصاحبه ها و کنفرانس ها) عرضه مي کنند. به نمونه اي از اين مطالب ـ که در سلسله مقالاتي با نام «امام زمان به چه کار فُقها مي آيد؟» و توسط آقاي اکبر گنجي ذکر شده ـ توجه فرماييد: «اگر کسي به دقت، احاديث جلد سيزدهم بحارالانوار ملامحمد باقر مجلسي و اصول کافي شيخ کليني را از نظر بگذراند، در خواهد يافت که برساخته امام زمان (فرزند امام يازدهم)، برساخته اي کاملاً تاريخي است. يعني، متعلق به فرهنگ و جامعه عربي است».7

راهکارهاي مقابله با هجمه هاي مجازي
بهترين راهکار، تقويت عقايد و باورهاي ديني است. اين تقويت و استحکام بخشي، به ويژه در مورد باورهايي هم چون ولايت و مهدويت -که دشمن روي آنها تمرکز بيشتري نموده و سعي در تخطئه و يا به انحراف کشيدن آنها دارد- ضروري تر به نظر مي آيد. اين راهکار، عمومي است و هر انسان متعهدي ـ که خود را در معرض تقابل و تهاجم مي بيند ـ مي بايست خود را مجهز به اين سلاح نمايد. اگر نگاهي گذرا به برخي شبهه هاي نو در عرصه شبکه هاي مجازي بيندازيم، شايد لازم باشد که يک بازبيني مجددي بر عقايدمان ـ که تصور مي کرديم آنها را به خوبي و به صورت استدلالي فراگرفته ايم ـ بنماييم.
ايجاد سايت هايي جامع، پويا، به روز و چندزبانه پيرامون آموزة مهدويت ـ که بتواند اين آموزه را تبيين نموده و تمام شبهات و سؤالات مطرح شده در اين زمينه را پاسخ گويد ـ راهکار مهم ديگري است. اگرچه سايت هاي مختلف، جسته و گريخته به اين موضوع پرداخته شده، ولي نبود سايت (و به عبارت دقيق تر پورتال) جامع و چندزبانه در اين موضوع، براي کاربران خارجي و حتي داخلي نمايان و محسوس است. به عنوان مثال، چندي پيش، اينجانب به وبلاگي سر زدم که نويسنده آن، جوان دانشجوي آمريکايي بود. او مطالبي را که در مورد «مهدي» شنيده بود، در چند سطر آورده بود که برخي از آنها هم نادرست بود. من در قسمت نظرات، او را کمي راهنمايي کردم، ولي متأسفانه به علت نبود مرجع انگليسي مناسبي، نتوانستم او را به سايتي جامع رهنمون کنم. جالب اينجاست که در يک نظر، ذيل متن آن فرد، آدرسي اينترنتي براي راهنمايي درج شده بود که مربوط به فرقه منحرف احمدي و قاديانيه بود!
تربيت جهادگران مجازي در برابر تهاجم دشمن، ديگر شيوه تقابل است. اين جهادگران، بايد آموزش هاي مهارتي لازم در دو جنبه علمي و فني (هم چون علوم رايانه اي، زبان خارجي و ...) را به طور دقيق و حساب شده ببينند.
فراموش نکنيم که دشمنان براي مقابله با فرهنگ مهدوي از پشتوانه مالي و فني بسياري زيادي بهره مي گيرند که نمود آنرا مي توان در تعداد، تنوع و فن آوري سايت ها، کتاب ها و نرم افزارهاي آنان ديد؛ ولي از آنجا که ما معتقديم بُعد علمي و کلامي شيعه قادر به پاسخ گويي به هر شبهه و به دنبال آن، پيروزي در هر ميداني است، کافي است با تربيت و تبليغ کاربران زبده فني به همراه پشتوانه و عقبه عظيمي که در اختيار داريم، به جنگ با دشمن برويم. اين جهاد را مي توان از طريق ايجاد وبلاگ هاي پاسخگويي، ورود به عرصه چت و حتي در مواردي، حمله و هک نمودن سايت هاي دشمن پي گرفت. و در آخر، کلام گهربار امام رضا عليه السلام را به ياد بياوريم که: « إنَّ النّاسَ لَو عَلِموا مَحاسِنَ کَلامِنا لَاتَّبَعونا؛8 اگر مردم، زيبايي هاي سخنان ما را بشناسند، قطعاً از ما پيروي مي کنند».

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1. Forum.
2. نمونه اين پايگاهها دو سايت "http://forum.mosalman.net" و نيز " http://www.aqeedeh.net " هستند.
3. http://www.aqeedeh.net/index.php?id=100&nid=100.
4. اشاره نويسنده بهايي به برنامه «به سوي ظهور» صدا و سيما بوده است
5. http://www.newsaqar.info/article-print-29.html .
http://www.newsaqar.info/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&printertopic=1&t=497&start=0&postdays=0&postord
er=asc&vote=viewresult&popup=1.
6. برخي از اين مطالب را در سايتها و وبلاگهاي متعدد مي توانيد ببينيد که به علت ملاحظاتي، از ذکر آدرس آنها خودداري مي گردد.
7.. http://www.radiozamaneh.org/idea/2008/11/post_430.html
8. معاني الأخبار، ص 180 و بحارالأنوار، ج2، ص30.

پدید آورنده :زهير دهقاني آراني