مرکز مجازی مهدویت

آثار رجعت در زندگي معتقدان

 

مقدمه:

اساس شخصیت انسان به انگیزه های درونی او وابسته است هر قدر انگیزه انسان متعالی تر و ومقدس تر باشد عمل و رفتار متعالی و مفید تری از او بروز خواهد کرد. لذا اعتقاد به رجعت نقش مهم و برجسته ای در نشاط دینی و جلب محبت و دوستی نسبت به اهل بیت(علیهم السلام) خصوصا امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) جهت آمادگی مردم برای پیروی و اطاعت از ائمه معصومین (علیهم السلام)؛ و زنده نگه داشتن روحیه امیدواری به یاری و نصرت دین الهی و بودن در رکاب آنان؛ و انتقام از ظالمان و مستکبران عالم در سایه حکومت اهل بیت(علیهم السلام) دارد. و به ایجاد روحیه استقامت و برد باری در مقابل حوادث و ناملایمات روز گار منجر خواهد گشت. این امر موضوعی است که در نوشتار حاضر بدان پرداخته شده است.  

1- اميد و حرکت

اعتقاد به رجعت و بازگشت به دنيا در زمان دولت کريمه، نقش مهمي را در نشاط ديني و اميد به حضور در حکومت جهاني حضرت مهدي (عليه السلام) ايفا مي‌کند. زيرا ممکن است افرادي که تمام عمر خود را در انتظار ظهور ايشان سپري کرده‌اند، دچار يأس شوند! اما اگر شرايط بازگشت آن‌ها به دنيا و حضور در محضر آخرين امام فراهم باشد، در اميدواري ايشان نقش به سزايي خواهد داشت.

2- ايجاد روحيه‌ي استقامت براي مؤمنان

انساني که آينده را روشن ببيند به راحتي مي‌تواند مشکلات زودگذر را تحمل کرده و استقامت کند، لذا ائمه‌ي اطهار‌(عليهم السلام) مؤمنان را به صبر و بردباري دعوت نموده، با وعده‌ي رجعت در زندگي در سايه‌ي دولت کريمه‌ي‌ اهل‌بيت‌(عليهم السلام) آنان را اميدوار مي‌کردند. امام حسين (عليه السلام) در شب عاشورا اصحابشـان را با رجعت تسلّي داده و به صبر و بردباري امر نمودند. در زيارت ‌نامه‌ هاي ائمه‌ي اطهار‌(عليهم السلام) و دعاها، اين امر بسيار مشهود است و سفارش به خواندن آن‌ها، ما را به اين هدف راهنمايي مي‌کند.

3- تسکين دل مؤمنان

آنان که دلشان از ظلم ظالمان در طول تاريخ پر از درد شده‌است، با رجعت و انتقام تسکين و التيام پيدا مي‌کند.[1] زيرا انسان مظلوم وقتي با چشم خود ببيند که انتقامش گرفته شده دردهايش بهبود پيدا مي‌کند. اگرچه در قيامت از ظالمان به طور کامل انتقام گرفته خواهدشد.

مَولايَ، فَإن أدرِکني المَوتُ، قبلَ ظهورِکَ ... أن يجعَلَ لي کَرَّةً في ظُهورِکَ وَ رَجعَةً في ايّامکَ

إن شاء الله.[2]

نتیجه:

اعتقاد به رجعت موجب پویایی و تحرک جامعه الهی گشته وتعالی انگیزه و هدفمندی را به دنبال خواهد داشت، و زمینه استقامت و صبر در برابر مشکلات را بوجود خواهد آورد. همچنین موجب زنده شدن روحیه نشاط و امید در دل مؤمنان برای درک ظهور و حضور در محضر امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) گردیده و انتقام از ظالمان در سایه حکومت عدالت گستر او مرهمی بر زخم دل مظلومان تاریخ خواهد بود. 

پي‌نوشت‌ها:

[1]. بحارالانوار، ج 53، ص44

[2]. مفاتیح الجنان: آداب سرداب مقدس ، زیارت دوم صاحب الأمر(عليه السلام).