مرکز مجازی مهدویت

در نيمه شعبان چه كنم؟

گام اول: توجه به خواستة مولود:                                                                             

براي رفتن به مراسم جشن تولد در اين انديشه‌ايم كه او از ما چه مي‌خواهد، به چه چيزي علاقه دارد و چه هديه‌اي برايش ببريم، مولد نيمه شعبان از ما چه مي‌خواهد؟ در اين روز به فكر خواسته خود نيستم به فكر درخواست اويم. يك سال از او خواستم در عهد و ندبه و جمكرانم و ... حال آمده ام ببينم او چه مي‌خواهد؟


دعاي امام در روز تولد:

حكيمه خاتون گويد: با صداي امام عسگري عليه السلام كه فرمود: عمه جان فرزندم را نزدم بياور؛ پرده را كنار زدم؛ ديدم سرورم به سجده رفته است و بر بازوي راستش نوشته شده «جاء‌الحق و زهق الباطل ان الباطل كان زهوقا» او را در آغوش گرفتم و وي را پاكيزه و نظيف يافتم و در پارچه‌اي پيچيدم و نزد امام عسگري عليه السلام بردم، حضرت پس از بيان شهادتين ائمه و اوصياء را يكي پس از ديگري برشمرد تا به خويشتن رسيد «و دعا لاوليائه بالفرج عَلَي يديه» و در حق دوستدارانش دعا كرد كه به دست با كفايت وي گشايش يابند.[1] آري اول دعاي امام عليه السلام، دعا براي فرجشان بوده است.


دعاي امام عليه السلام در كنار خانه خدا

عبدالله بن جعفرالحميري گويد از محمد بن عثمان سوال[2] كردم: شما صاحب الامر را ديده‌اي؟ گفت: بلي و آخرين بار او را كنار مسجد الحرام ديدم، در حاليكه مي‌گفت: اللهم أنجزلي ما وعدتني؛ بار الها محقق كن آنچه مرا وعده داده‌اي. و آن حضرت را در مستجار ديدم در حاليكه پرده خانه كعبه را گرفته بود و مي‌گفت: اللهم أنتقم لي من أعدائك؛ از دشمنانت انتقام بگير.[3]

گام دوم: آمادگي فردي

وجود نوراني امام هادي عليه السلام در زيارت جامعه كبيره سه نكته را در اين موضوع به عنوان مقدمه ظهور ذكر مي‌فرمايد: و قلبي لكم مسلم و رآيي لكم تبع و نصرتي لكم معده

1. تسليم قلبي 2. تبعيت در رأي 3. يار شدن

آمده‌ام تا در اين روز دريچه‌ قلبم را به سوي تو بگشايم و هر آنچه مي‌كنم عمل به دستورات شما باشد.

يكدل شدن، يكرنگ شدن و فقط و فقط به شما انديشيدن و زمينه را براي ظهور فراهم كردن، امام يار مي‌خواهد و منتظر علاوه بر دينداري، يار دين است.

گام سوم: آمادگي اجتماعي

امام عصر عجل الله تعالي فرجه در دعاي افتتاح به سه ويژگي براي جامعه منتظر اشاره مي‌كنند.


1. رغبت اجتماعي

«اللهم انا نرغب اليك في دولة كريمه»

توجه به دوران ظهور و آن‌چه در حكومت حضرت رخ مي دهد، امنيت و رفاه و عدالت و عبوديت و تمام زيبايي‌هايي كه در تصور نمي‌آيد.

2. شكايت اجتماعي

«اللهم انا نشكو اليك فقد نبينا و غيبة ولينا»، بايد توجه داشت كه 1170 سال از غيبت مي‌گذرد، تا كي، زندانيان زندان غيبتيم و مأنوس به غيبت.

3. استعانت اجتماعي[4]

فاعنا علي ذلك بفتح منك تعجله و نصر تعزه و سلطان حق تظهره؛ خدايا مددمان كن به ياري او. از خدا بايد خواست، جدي هم بايد.

 


[1] . غيبت طوسي، ح207، ص239، ترجمعه عباس جلالي، ج1، ص332.

[2] . نايب دوم امام عصر عجل الله تعالي فرجه.

[3] . الغيبة، شيخ طوسي، ح222، ص251، مؤسسه المعارف الاسلامية.

[4] . موعود مشرق. شماره2، مهندسي بلوغ اجتماعي و زمنيه‌سازي ظهور، فرامرز سهرابي، پژوهشكده مهدويت

 

محمد صادق کفیل

کلمات کلیدی :

نظر شما :