مرکز مجازی مهدویت
سه شنبه 1 آبان 1397

منتظر و نيکوکاري

1 ممکن است اين سؤال در ذهن کسي خطور کند که خداوند تبارک و تعالي ـ که بي نياز مطلق است و احتياج در مورد ذات مقدس او متصور نمي باشد ـ چگونه چنين درخواستي از بندگان خود نموده است؟
در جواب مي توان گفت که خداوند از جهت شدت محبت و علاقه اي که به اولياء خود دارد، ياري آنها را ياري خود، ظلم به آنها را ظلم به خود و احسان به آنها را احسان به خود، بيان نموده است و آنها را معيار و ملاک قرار داده تا بندگانش را امتحان کند. پس هر کس، ادعاي محبت پروردگار را دارد، بايد اولياء او را دوست بدارد؛ چنانکه در ضمن بسياري از زيارات معصومين عليهم السلام ، آمده است: مَنْ أحبَّکُم فَقَدْ أحبَّ اللهَ وَ مَنْ أبْغَضَکُم فَقَدْ أبغَضَ اللهَ؛ کسي که شما را دوست بدارد خدا را دوست داشته و هرکه با شما دشمني کند، خدا را دشمن داشته است . لذا اگر کسي بخواهد خدا را ياري کند تا مشمول عنايت پروردگار و امدادهاي غيبي او گردد بايد اولياء او را ياري کند.
بديهي است که سر سلسله اولياء الهي و محبوب ترين افراد در درگاه ربوبي، خاتم انبياء، حضرت محمد صلي الله عليه و آله و سلم و اهل بيت معصوم آن حضرت عليهم السلام هستند. ايشان، سرچشمة همه برکات و واسطه همه فيوضات الهي مي باشند و آنچه از طرف پروردگار به بندگانش احسان مي شود، به خاطر آنهاست.
در اين زمان، ولايت الهي، خلافت و وصايت محمدي به وجود مبارک حجت بن الحسن عجل الله تعالي فرجه الشريف ، اختصاص دارد؛ اوست که واسطه بين خلق و خالق است و به برکت وجود نازنينش به همه موجودات، روزي داده مي شود و به يمن وجودش، زمين و آسمان، استوار مانده است: بيمنه رُزِقَ الوري و بوجوده ثَبَتَتِ الارض و السماء . وظيفه ما در مقابل اين همه الطاف و عنايات ـ که از ناحيه او به ما رسيده ـ شکرگزاري است و کمترين مرتبه شکر اين است که نعمت هاي ولي نعمت خود را در راه مخالفت با او به کار نبريم؛ بلکه به هر نحو ممکن، موجبات خوشنودي او را فراهم آوريم و او را به هر شکل ممکن، ياري کنيم. اين، ياري پروردگار است و همان است که خداوند تبارک و تعالي در عوض آن، وعده نصرت به بندگانش داده است.
اما آنچه که در اين مقاله، مدّ نظر است، اين است که نصرت و ياري امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف ، با ياري و کمک به اهل تقوا ميسّر مي گردد و کمک و ياري افراد مؤمن، آن است که نيازهاي ضروري زندگي آنها، گرفتاري و اندوه آنها را برطرف کنيم؛ شر دشمني را از آنها دور نماييم؛ در مقام دفاع از آنها برآييم و حقشان را بگيريم و اين امر، مقدمة تقوي مي باشد.
شاهد بر اين مطلب، روايتي است که در آن آمده، شخصي به اميرالمؤمنين عليه السلام ، عرض نمود: من وجهي را نذر کرده ام که در راه خدا انفاق نمايم؛ در چه مورد صرف کنم که مورد رضايت او باشد؟ ايشان فرمود: به اهل تقوا و عبادت انفاق کن؛ زيرا آنچه به آنها انفاق شود در راه عبادتِ خداوند عالم، صرف شده است. چون که بدنهاي آنها، در راه طاعت الهي به کار گرفته مي شود .
2 همچنين در حديث ديگري، پيامبر بزرگوار اسلام صلي الله عليه و آله و سلم ، مي فرمايد: کسي که بنده ناتواني را کمک کند، خداوند او را کمک مي فرمايد، در روز قيامت، فرشتگاني را مأمور مي کند که او را برگذشتن از محل هاي هراسناک و عبور از خندق هاي آتش صراط، ياري کنند و با سلامتي و ايمني کامل وارد بهشت مي شود. کسي که شخصي را که از نظر فهم و معرفت ضعيف است را ياري کند و به او کلامي را که حجت و دليل محکمي در مقابل ادعاي باطل دشمنش باشد، ياد دهد، خداوند او را در حال سکرات مرگ و جان دادن، بر شهادت دادن به وحدانيت خدا و رسالت پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله و سلم و اقرار به ولايت ائمه طاهرين عليهم السلام کمک مي کند تا آنکه خروج او از دنيا و رجوعش به سوي خداوند عالم، جلَّ شأنه، به برترين اعمال و بهترين احوال باشد؛ پس در اين حال، به او سرور، خرمي و شادماني مي رسد و به او بشارت داده مي شود که خداوند متعال از او خشنود است و بر او خشم و غضب ندارد و هر کس کسي را که گرفتار است کمک کند به گونه اي که کار او اصلاح شود و از پريشاني نجات پيدا کند، خداوند او را در روز گرفتاري و پريشان حالي در قيامت ياري مي کند، او را از گروه بدکاران جدا کرده و در زمره نيکوکاران قرار مي دهد .
3 از بزرگترين مسائلي که مؤمن در مقام تکميل تقوا بايد رعايت کند، معرفت و شناخت حقوق برادران ديني و تلاش کردن در اداء آن است که اين، موجب رضايت خداوند و ائمه عليهم السلام ، مي باشد. شيعيان علي بن ابي طالب عليه السلام ، کساني هستند که برادرانشان را بر خود ترجيح مي دهند؛ گرچه خودشان نيازمند باشند. آنها بعد از توحيد و اعتقاد به نبوت و امامت، واجبات الهي را به جا مي آورند و بزرگترين واجب، نيز اداء حقوق برادران ديني مي باشد؛ چرا که امام عسکري عليه السلام ، مي فرمايد: کسي که به حقوق برادرانش آشناتر است و بهتر آن را ادا مي کند، نزد خدا، مقام برتري دارد و کسي که براي برادرانش در دنيا فروتني مي کند، نزد خدا از صدّيقين شمرده مي شود؛ چنين کسي به راستي از شيعيان علي بن ابي طالب عليه السلام است .
4 آنچه از اين روايات، فراوان استفاده مي شود، اين است که اداء حقوق برادران، وسيلة تکميل همه خوبيها، باعث دوستي خداوند و فرشتگان و سبب آمرزش گناهان و راه يافتن به مقامات عالي در بهشت است و ترک آن يا جهل به آن، باعث محروميت انسان از همه اين فضائل و نقصان ايمان و پستي رتبه او نزد خداوند منان است.

________________________
1. بقره/245.
2. مهج الدعوات.
3. تفسير امام حسن عسگري عليه السلام ، ص635، حديث 37.
4. تفسير امام حسن عسکري عليه السلام ، ص319 تا 326، احاديث 162-173.

پدید آورنده:روح الله علي ياري

نظر شما :