مرکز مجازی مهدویت

شمايل و خصوصيات

 

مقدمه:

در روایات پیامبراکرم(صلی الله علیه و آله) و اهل بیت(علیهم السلام) شمایل و اوصاف حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) بیان شده است. نوشتار حاضر به بیان شمایل و خصوصیات آن حضرت پرداخته است.

بیان شمایل و خصوصیات

بر اساس روایات وارده از معصومین(علیهم السلام)، آن بزرگوار چهره اش جوان و گندمگون، پيشاني اش بلند و تابنده، ابروانش هلالي و كشيده، چشمانش سياه و درشت، بيني اش كشيده و زيبا و دندان هايش برّاق و گشاده است. بر گونه راست آن امام، خالي مشكين و در ميان شانه اش اثري چون اثر نبوّت ديده مي‌شود و اندام مباركش متناسب و دلرباست.

بعضي از ويژگي‌هاي آن وجود شريف طبق روایات معصومین(علیهم السلام) از اين قرار است:

او اهل عبادت و شب زنده داري، زهد و ساده زيستي، صبر و بردباري، عدالت و نيكوكاري است. آن حضرت سرآمد همگان در علم و دانش و وجود نازنينش چشمه سار بركت و پاكي است. او اهل قيام و جهاد، رهبر جهاني، انقلابي بزرگ، منجي نهايي و مصلح موعود بشريت است. آن وجود نوراني از تبار رسول خدا(صلي الله عليه و آله وسلم) و از اولاد فاطمه زهرا(عليها السلام) و نهمين فرزند از نسل سيدالشهداء(عليه السلام) است كه به هنگام ظهور بر كعبه تكيه زند و پرچم پيامبر را در دست گيرد و با قيام خود دين خدا را زنده و احكام خداوند را در سراسر گيتي جاري كند و جهان را پر از مهرباني و داد گرداند پس از آن كه پر از جور و بيداد شده باشد.[1]

ابو سعيد خدري از پيامبر اسلام(صلي الله عليه و آله وسلم) نقل مي‌کند:

«المهدي مني أجلي الجبهة أفني الأنف يملأ الأرض قِسطاً و عدلاً کما مُلِئَت جوراً و ظُلماً»؛[2] «مهدي (عليه السلام) از من است، پيشاني او آشکار و هويداست، بيني بلند و کشيده دارد. زمين را پر از عدل و داد مي‌کند، همان‌گونه که پر از ظلم و جور شده است».[3]

نتیجه:

بنا بر آن‌چه بیان شد، ویژگی بارز در مورد آن حضرت، شباهت میان ایشان با پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله) است. از پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) نقل شده است: «(مهدی) شبیه‌ترین مردم به من است در اوصاف و قیافه‌اش و در گفتار و کردارش».

پی‌نوشت‌ها:

[1]. منتخب الاثر، فصل دوم،از ص239تا383. و نگین آفرینش (1) صفحة 51

و انتشار یافته در سایت؛  http://sadeghain.net/FA/Default

[2]. ابی داود، سنن، ج 4، ص 107 .

[3]. انتشار یافته در سایت؛ http://monji-mahdi.blogfa.com